Shop2market Order Tag

Welcome, guest, you can Login or Create an account

XXLgastro[email protected]
XXLgastro (22) 247 85 85ma – vr 08:00 – 17:00
No products found...
From 24 hour
delivery
XXL
Product assortment
Most
shopping convenience
100%
Lowest price
XXL
Warranty
24/7 Expert
advice
Secure
payment

Porady dotyczące bezpieczeństwa żywności

 • Posted on
 • 0
Porady dotyczące bezpieczeństwa żywności

Spis treści:
1. Porady dotyczące bezpieczeństwa żywności
2. Często myj dłonie
3. Odkażaj powierzchnie
4 .Myj owoce i warzywa
5. Unikaj zakażenia krzyżowego
6. Przygotowywanie i przechowywanie żywności w bezpiecznych temperaturach
7. Trzymaj żywność poza "strefą zagrożenia".
8. Śledź ostrzeżenia publiczne dotyczące żywności
9. Jak zapobiegać reakcjom alergicznym
10. Bezpieczeństwo żywności w obszarach samoobsługowych

Porady dotyczące bezpieczeństwa żywności

Bezpieczeństwo żywności odnosi się do właściwej praktyki przygotowywania i przechowywania żywności w celu uniknięcia chorób spowodowanych przez żywność. Wytyczne dotyczące bezpieczeństwa żywności są niezbędne, aby zapewnić zdrowie klientów, zmaksymalizować trwałość produktów spożywczych i opracować odpowiednie protokoły zarządzania zagrożeniami. Przestrzegaj wskazówek dotyczących bezpieczeństwa żywności w restauracji, aby zapewnić swoim klientom bezpieczeństwo.

 

Zobacz wszystkie produkty związane z higieną

 

1. Często myj dłonie

 

Dla zapewnienia optymalnego bezpieczeństwa żywności podstawowe znaczenie ma umycie rąk przez wszystkich pracowników przed przygotowaniem i obróbką żywności oraz podczas zmiany zadań. Dłonie należy dokładnie myć mydłem i ciepłą wodą przez co najmniej 20 sekund.

 

2. Odkażaj powierzchnie

 

Odkażanie i czyszczenie wszystkich powierzchni płynem de dezynfekcji, łącznie ze stołami roboczymi, deskami do krojenia, sprzętem kuchennym, powierzchniami magazynowymi, koszami na śmieci i odpływami podłogowymi, powinny być ważną częścią systemu bezpieczeństwa żywności. Proces ten usuwa pozostałości żywności, brud i niewidoczne zarazki z powierzchni, które mogą mieć kontakt z żywnością. Należy regularnie czyścić i dezynfekować wszystkie powierzchnie, aby zapobiec zasiedlaniu ich przez bakterie, które mogą rozprzestrzeniać szkodliwe choroby, takie jak Salmonella i Listeria.

 

Należy utworzyć i wdrożyć procedury sanitarne dla pracowników, których należy przestrzegać codziennie, co tydzień i co miesiąc. Poniżej znajduje się jeden z przykładów prostej procedury do zastosowania w twoim zakładzie, która może pomóc utrzymać higienę na stanowiskach pracy:

 

 • Po pierwsze, należy zeskrobać i oczyścić miejsce, w którym znajdują się śmieci lub resztki jedzenia.
 • Następnie oczyścić powierzchnię gorącą wodą z mydłem.
 • Aby uniknąć zanieczyszczenia środkami czystości, należy spłukać powierzchnię wodą i czystą szmatką.
 • Wyczyść powierzchnię chusteczką higieniczną lub innym profesjonalnym środkiem dezynfekującym.
 • Pozostaw powierzchnię do wyschnięcia.

 

Poza produktami do dezynfekcji, do skutecznego odkażania można używać ciepła np. w przypadku zastawy stołowej. W tym celu zaleca się jednak namoczyć dezynfekowane przedmioty w wodzie o temperaturze co najmniej 77 stopni Celsjusza przez co najmniej 30 sekund. Możesz też przepłukać przedmioty w zmywarce wysokotemperaturowej, pod warunkiem, że są one bezpieczne dla zmywarki. Dodatkowo, inne popularne chemiczne środki odkażające obejmują chlor, jod i czwartorzędowe związki amoniowe.

 

3. Myj owoce i warzywa

 

Wszystkie owoce i warzywa muszą być dokładnie umyte, aby pozbyć się wszelkich bakterii i zanieczyszczeń, które mogą się na nich znajdować. Jedynym wyjątkiem jest produkt, który jest pakowany i oznaczony jako wstępnie umyty. Należy używać czystej, zimnej wody i w razie potrzeby zdecydować się na szczotkowanie warzyw.

 

4. Unikaj zakażenia krzyżowego

 

Zanieczyszczenie krzyżowe ma miejsce wtedy, gdy szkodliwe bakterie, alergeny lub inne mikroorganizmy nieumyślnie przenoszą się z jednego obiektu na drugi. Zakażenie krzyżowe może być niezwykle niebezpieczne lub śmiertelne dla niczego niepodejrzewających konsumentów.

 

Oprócz mycia rąk, w przypadku różnych rodzajów produktów spożywczych konieczne jest również stosowanie oddzielnych akcesoriów kuchennych. Należy używać różnych desek do krojenia i oddzielnych pojemników na surowe mięso, warzywa i produkty oraz gotowaną żywność. Możesz zdecydować się na system kodowany kolorystycznie, aby pomóc swojemu personelowi w monitorowaniu. Stosowanie odpowiednich procedur w celu uniknięcia zanieczyszczeń krzyżowych pomoże Ci również uniknąć reakcji alergicznych.

 

5. Przygotowywanie i przechowywanie żywności w bezpiecznych temperaturach

 

Należy przygotowywać surowe mięso, mięso mielone, drób, jajka i owoce morza w odpowiedniej temperaturze, aby uniknąć zatrucia pokarmowego. Zapoznaj się z naszym obszernym przewodnikiem, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat temperatur bezpieczeństwa żywności dla każdego rodzaju produktów spożywczych.

 

Trzymaj żywność poza "strefą zagrożenia".

 

Strefa zagrożenia odnosi się do temperatur pomiędzy 5 a 60 stopni Celsjusza. W przypadku żywności wrażliwej na czas i temperaturę, takiej jak mięso, drób, jaja i nabiał, konieczne jest utrzymanie temperatury wewnętrznej powyżej lub poniżej strefy zagrożenia.

 

Co do zasady, żywność wrażliwa na temperaturę nie powinna przebywać w strefie zagrożenia dłużej niż 2 godziny. W tym czasie niebezpieczne bakterie mogą szybko rosnąć i rozprzestrzeniać się.

 

6. Śledź ostrzeżenia publiczne dotyczące żywności

 

Aby zapobiec wybuchowi choroby przenoszonej przez żywność, zawsze pamiętaj o wszelkich przypadkach wycofania produktów spożywczych związanych z inwentarzem żywności. Główny Inspektorat Sanitarny często publikuje listy z produktami wycofanymi, dlatego ważne jest regularne sprawdzanie tych alertów.

 

Jak zapobiegać reakcjom alergicznym

 

Oto kilka wskazówek, jak uniknąć reakcji alergicznych w gastronomii.

 

 • Nigdy nie należy przygotowywać posiłku bez alergenów przy użyciu tych samych sztućców, które są używane do normalnych potraw.
 • W kuchni używaj dedykowanych akcesoriów przeznaczonych do bezpiecznego przygotowywania potraw dla alergików.
 • Przeszkol personel, aby odpowiednio reagował na prośby alergików ze strony klientów.
 • Upewnij się, że pracownicy są świadomi częstych alergii na żywność; mleko, ryby, soję, orzechy, orzeszki ziemne, jaja, skorupiaki i pszenicę.

 

Bezpieczeństwo żywności w obszarach samoobsługowych

 

Chociaż pracownicy Twojej restauracji lub bufetu mogą mieć odpowiednią wiedzę na temat bezpieczeństwa żywności, bezpiecznie jest przyjąć, że Twoi klienci jej nie mają. Z tego powodu obszary samoobsługowe są szczególnie podatne na zanieczyszczenia.

 

 • Często należy czyścić i dezynfekować powierzchnie, w tym naczynia do serwowania, pojemniki do przechowywania żywności, osłony przed kichnięciem i blaty.
 • Zapewnij zastawę, serwetki i dozowniki przeznaczone do dozowania przedmiotów jednorazowego użytku.
 • W celu zapewnienia dodatkowych warunków sanitarnych należy zapewnić opakowane zestawy, aby zmniejszyć ryzyko zanieczyszczenia.
 • Wyznaczyć pracowników do monitorowania czystości i podejmowania działań w przypadku wystąpienia niebezpiecznych praktyk.

 

Utrzymuj reputację restauracji w nienaruszonym stanie i ograniczaj rozprzestrzenianie się chorób przenoszonych przez żywność poprzez praktykowanie dobrych nawyków związanych z bezpieczeństwem żywności. Wdrażanie programów, które zapewnią pracownikom zarówno zapobieganie, jak i odpowiednie reagowanie na problemy związane z bezpieczeństwem żywności, powinno być ważną częścią prowadzenia Twojego lokalu gastronomicznego.

 

Comments

Be the first to comment...

Leave a comment
* Your email address will not be published