Shop2market Order Tag

Welcome, guest, you can Login or Create an account

XXLgastro[email protected]
XXLgastro (22) 247 85 85ma – vr 08:00 – 17:00
No products found...
From 24 hour
delivery
XXL
Product assortment
Most
shopping convenience
100%
Lowest price
XXL
Warranty
24/7 Expert
advice
Secure
payment

Rodzaje oświetlenia restauracyjnego

 • Posted on
 • 0
Rodzaje oświetlenia restauracyjnego

Spis treści:
1. Jakie są główne rodzaj oświetlenia restauracyjnego?
2. Jaki wpływ ma oświetlenie restauracyjne na atmosferę twojego lokalu?
3. Typy oświetlenia
4. Inteligentne oświetlenie
5. Popularne restauracyjne oprawy oświetleniowe i ich zastosowania

Rodzaje oświetlenia restauracyjnego

 

Jedną z najważniejszych cech wystroju restauracji jest oświetlenie. Oświetlenie w twojej restauracji może mieć pozytywny wpływ na otoczenie w sali jadalnie lub całkowicie zrujnować doznania klienta. Ale dlaczego oświetlenie restauracyjne jest takie ważne? Skąd będziesz wiedzieć, które oświetlenie jest odpowiednie dla twojego biznesu? Jakie są najnowsze technologie, które mogą ułatwić oświetlenie twojej restauracji? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.

 

Jakie są główne rodzaj oświetlenia restauracyjnego?

 

Restaurant Lighting

 

Są trzy główne rodzaje oświetlenia: otaczające, zadaniowe i akcentujące. Każdy rodzaj służy innemu celowi i może zostać osiągnięty poprzez różne elementy oświetleniowe. Poniżej opisano każdy rodzaj i wyjaśniono jego funkcje.

 

 • Oświetlenie otaczające jest głównym źródłem światła w pomieszczeniu i może to być światło naturalne lub zapewnione przez odgórnie zamocowane oświetlenie elektryczne. Pozwala ludziom widzieć i poruszać się wygodnie i z łatwością.
 • Oświetlenie zadaniowe pozwala klientom i członkom personelu przeprowadzać określone funkcje, które mogą wymagać bardziej skoncentrowanego źródła światła, na przykład czytanie menu czy gotowanie. To oświetlenie może być w formie wiszących lamp, jasnych jarzeniówek w twojej kuchni czy małych lampek stołowych przy stanowisku szefa sali.
 • Oświetlenie akcentujące dodaje do klimatu twojego lokalu. Jest używane do tworzenia ważnych miejsc dookoła twojej strefy frontowej. Może zostać to osiągnięte poprzez użycie światła do podświetlenia dzieł sztuki lub tablic menu lub można użyć kolorowego oświetlenia za barem czy armaturą.

 

Czasami oprawy oświetleniowe wpisują się w więcej niż jedną kategorię. Na przykład latarnie na zewnętrznym patio w dzień mogą być uznawane w dzień za oświetlenie akcentujące, ale za oświetlenie otaczające wieczorem, gdy jest mniej oświetlenia naturalnego.

 

Jaki wpływ ma oświetlenie restauracyjne na atmosferę twojego lokalu?

 

Różne stopnie oświetlenia mogą zostać użyte w celu stworzenia atmosfery w twojej restauracji czy barze. To oznacza, że klienci mogą być zarówno zachęceni jak i odstraszeni do odwiedzenia twojego lokalu, w zależności od tego jakich dokonasz wyborów oświetleniowych.

 

Słabe oświetlenie

 

Słabe oświetlenie może być relaksujące i romantyczne, a także zachęca klientów, żeby zostać dłużej. Pomyśl o kolacji przy świecach w szykownej restauracji. Takie wystroje zazwyczaj mają górne oprawy oświetleniowe ze ściemniaczami i dużo oświetlenia akcentującego. Słabe oświetlenie zapewnia więcej intymności, gdyż sekcje jaśniejszego światła, jak te nad stołami jadalnymi czy w strefie barowej, pozwalają klientom poczuć się bardziej odizolowanymi od innych gości w pomieszczeniu.

 

Należy pamiętać, że nawet w środowiskach ze słabym oświetleniem, należy zapewnić wystarczająco dużo oświetlenia otaczającego, aby łatwo i bezpiecznie wykonywać podstawowe czynności.

 

Jasne oświetlenie

 

Jasne oświetlenie zapewni większą stymulację niż słabe świetlenie. To oznacza, że twoi klienci będą pobudzeni i w gotowości. Jasne oświetlenie jest dobre dla lokali zużywających dużo energii, na przykład sklepów ze smoothie, kawiarni czy restauracji przyjaznych rodzinom. Takie oświetlenie można osiągnąć dzięki dużym oknom, które wpuszczą naturalne światło lub mocnym oprawom oświetleniowym zamocowanym u góry.

 

Oświetlenie dla różnych pór dnia

 

Podczas decydowania jak oświetlić lokal, należy wziąć pod uwagę rodzaj atmosfery jaką chce się uzyskać w ciągu dnia. W jakich godzinach pracuje twoja restauracja? Jeżeli prowadzisz mały lokal lub naleśnikarnię i większość sprzedaży generujesz podczas porannego szczytu, to nie będziesz używać takiego samego rodzaju oświetlenia, co podczas romantycznych kolacji w bardziej ekskluzywnych restauracjach. A jeżeli twój biznes jest otwarty na czas różnych posiłków, może być warto dostosować oświetlenie dla brunchy, lunchy, kolacji i innych serwowanych posiłków.

 

 • Śniadanie - Jasne oświetlenie powinno być używane podczas serwowania posiłków we wcześniejszej części dnia. Rano klienci potrzebują jasnego światła, aby się obudzić, przeczytać swoją gazetę i rozkoszować się swoją kawę. Naturalne oświetlenie sprawdzi się najlepiej.
 • Lunch - w czasie pory lunchowej oświetlenie powinno być umiarkowane. Mocniejsze oświetlenie jest szczególnie dobre do restauracji fast food i sklepów ogólnospożywczych, gdzie klienci nie spędzają dużo czasu, tylko szybko kupują i wychodzą. Oświetlenie może pomóc przyspieszyć obroty i przepływ klientów, co warto wziąć pod uwagę, jeżeli się usprawnić działanie swojej obsługi w najbardziej wymagających okresach.
 • Kolacja - Lokale, które mają największą sprzedaż w porze kolacyjnej zazwyczaj próbują stworzyć bardziej relaksującą atmosferę, niezależnie od tego czy jest to zwykła czy wyszukana restauracja. Pora kolacyjna jest najbardziej popularnym czasem, żeby wyjść coś zjeść, ponieważ klienci mogą usiąść i zrelaksować się po całym dniu. Gdy zapewnisz im relaksującą atmosferę, to może zostaną na dłużej i wydadzą więcej na jedzenie, napoje i desery, co zwiększy twoje zyski.

Typy oświetlenia

 

Istnieje wiele typów oświetlenia, które można wybrać podczas wykończania swojej restauracji. Możesz potrzebować również oświetlić różne strefy twojego lokalu w różny sposób, żeby wziąć pod uwagę pory dnia i już istniejące oświetlenie.

 

Oprawy oświetleniowe

Elektryczne oprawy oświetleniowe to rodzaj oświetlenia, który najłatwiej się kontroluje. Są używane w każdym lokalu. Zalicza się do nich jarzeniówki, oświetlenie wpuszczane, nastolne, świece i wiele innych rodzajów oświetlenia, które można kontrolować i dostosowywać do twojego lokalu.

Oświetlenie naturalne

 

Naturalne oświetlenie jest nie tylko sposobem jasnego oświetlenia twojego lokalu, ale jest również za darmo! Użyj tego na swoją korzyść poprzez zastosowanie dużych okien, drzwi ze szklanymi panelami i jeżeli to możliwe, świetlików dachowych. Wyznacz stoliki i miejsca siedzące w na przestrzeni swojego lokalu w pobliżu okien, ale mając na uwadze to, żeby klienci nie siedzieli tuż przy drzwiach, gdyż mogą odczuwać dyskomfort spowodowany przeciągami czy zbyt dużym ruchem.

 

W celu jak najlepszego wykorzystania oświetlenia naturalnego trzeba zrozumieć jak oświetlany jest lokal w ciągu doby ze względu na ruch słońca. Klienci, którzy siedzą w kierunku strony wschodniej czy zachodniej najbardziej będą odczuwać bezpośrednie nasłonecznienie, więc warto zamontować zasłony czy żaluzje, aby chronić ich oczy. Warto rozważyć również pory roku i pogodę, gdyż są to czynniki wpływające na naturalne oświetlenie twojej restauracji.

 

Oświetlenie zewnętrzne

 

Strona zewnętrzna twojej restauracji powinna działać jako przedłużenie doznań kulinarnych, służyć jako reklama i atrakcja. Zwróć tyle samo uwagi na oświetlenie zewnętrzne co wewnętrzne, poprzez podkreślenie bryły budynku, podświetlane znaki i rozświetlanie stref jadalnych, gdy światło naturalne jest słabe. Rozwieś lampki i latarnie na kratkach ogrodowych, zapal paleniska, umieść świeczki na stołach oraz stwórz ścieżki prowadzące do wejścia twojego lokalu używając opraw oświetlenia zewnętrznego i odpowiednich technik.

 

Bezpieczeństwo również powinno zostać wzięte pod uwagę, gdy projektowane będzie oświetlenia patia czy tarasu. Miejsca parkingowe, wejścia, wyjścia, chodniki i rampy również powinny zostać dobrze oświetlone, żeby zapobiec wypadkom. Skierować oświetlenie punktowe na znaki zewnętrzne, aby ludzie łatwo mogli znaleźć twój lokal i zobaczyć, że jest otwarty. Oświetlenie zewnętrzne może pomóc zmniejszyć ryzyko wandalizmu i włamań, gdyż wiele rodzajów oświetlenia zewnętrznego jest włączane czujnikami ruchu.

 

Inteligentne oświetlenie

 

Wraz z rozwojem technologii coraz więcej urządzeń może pomóc w prowadzeniu twojej restauracji, w tym narzędzia do zarządzania oświetleniem w twoim lokalu. W zależności od wybranego systemu będziesz mieć dostęp do różnych funkcji. Niektóre z nich to automatyczne wyłączanie, czujniki światła naturalnego, sterowanie nasilenia, sterowanie ściemniania, sterowanie znaków, planowanie wydarzeń, czujniki ruchu i zamki czasowe.

 

Takie systemy i ich funkcje pozwalają spersonalizować i zautomatyzować zasłony i źródła sztucznego światła na podstawie godzin pracy, ilości światła naturalnego i innych czynników, żeby zaoszczędzić czas i pieniądze. Na przykład twoje światła mogą stopniowo stawać się coraz jaśniejsze na pół godziny przed zamknięciem baru i zasygnalizować twoim klientom, że już czas dopijać ostatnie drinki. Możesz również posiadać oświetlenie, które wyłącza się, gdy nikogo nie ma w pomieszczeniu.

 

Wiele z tych systemów może być nawet wygodnie sterowana poprzez panel sterowania w twojej restauracji, smartfon, komputer stacjonarny czy aplikację na tablet. W ten sposób można zarządzać całym oświetleniem w wygodny sposób, często nawet mobilnie. Oprócz oświetlenia różne technologie pozwalają sterować innymi aspektami twojego lokalu, na przykład muzyką, telewizorami, termostatami, wentylatorami i systemem bezpieczeństwa.

 

Popularne restauracyjne oprawy oświetleniowe i ich zastosowania

 

Lampy wiszące

 

 • Zwisają z sufitu i mogą być umieszczone nad barem, stołami, wyspami, ladami i strefą szefa sali
 • Zapewniają świetne oświetlenie zadaniowe dla gości czytających menu

 

lampa wisząca

 

Żyrandole

 

 • Zwisają z sufitu i tworzą punkt centralny przy wejściu czy na sali jadalnej
 • Zapewniają światło i są w eleganckim stylu

 

Żyrandol

 

Wentylatory sufitowe

 

 • Zapewniają oświetlenie i cyrkulację powietrza
 • Świetne do zakrytych patiów zewnętrznych

 

Wentylatory sufitowe

 

Lampy ścienne

 

 • Zapewniają oświetlenie akcentujące
 • Mocowane do ścian i mogą zostać użyte do podświetlenia dzieł sztuki czy luster
 • Często używane w toaletach

 

kinkiet

 

Oświetlenie punktowe

 

 • Wiele opraw zamocowanych w linii, które mogą zostać ustawione tak, aby skierować światło w różne kierunki
 • Tworzy punkty centralne
 • Może zostać umieszczone na sufitach lub belkach

 

Oświetlenie punktowe

 

Oświetlenie LED

 

 • Oświetlenie LED jest bardziej wydajne energetycznie niż inne opcje, co zmniejsza koszty użytkowania.
 • Jest kierunkowe, więc skupia światło w konkretnym miejscu.
 • Oświetlenie LED jest doskonałe dla restauracji i barów, które nie szukają elementów akcentujących czy dekoracyjnych.

 

Oświetlenie LED

 

Oświetlenie wpuszczane

 

 • Zamocowane w zagłębieniach w suficie
 • Zapewnia wąskie strumienie światła
 • Używane jako oświetlenie otaczające lub zadaniowe

 

Oświetlenie wpuszczane

 

Oświetlenie użytkowe

 

 • Nie ma konkretnego wpływu na wystrój, ale zapewnia ważne oświetlenie pomieszczeń dedykowanych do obsługi i pracy, na przykład w komercyjnych kuchniach, składach naczyń i pomieszczeniach gospodarczych

 

Oświetlenie jest niezwykle ważną częścią wystroju restauracji. Należy wziąć pod uwagę dużo informacji, od różnych typów oświetlenia i właściwego korzystania z oświetlenia naturalnego, po najnowsze technologie inteligentnego oświetlenia. Niezależnie od tego czy próbujesz stworzyć odpowiedni nastrój w nowym barze lub chcesz dostosować swoją restaurację między porą lunchową a kolacyjną, oświetlenie może mieć znaczny wpływ.

 

Comments

Be the first to comment...

Leave a comment
* Your email address will not be published