Shop2market Order Tag

Witamy serdecznie! Zaloguj się lub Załóż konto

XXLgastro[email protected]
XXLgastro (22) 247 85 85pon. - pt. 08:00 – 17:00
Nie znaleziono żadnych produktów...
Dostawa od
24 godzin
XXL
Asortyment
Wygodne
zakupy online
100%
Najniższa cena
XXL
Gwarancja
Bezpłatne
Doradztwo
Bezpieczna
płatność

Zakup patelni nieprzywierającej

  • Wysłany
  • 0
Zakup patelni nieprzywierającej

WYBÓR NAJLEPSZEJ PATELNI NIEPRZYWIERAJĄCEJNiezależnie od tego czy smażysz warzywa czy mięso, lub przyrządzasz przepyszne omlety, nieprzywierające patelnie są błogosławieństwem, którego brakowało w przeszłości. Są łatwe w czyszczeniu i pozwalają na bezproblemowe smażenie. W żadnej kuchni, dużej czy małej, nie powinno zabraknąć nieprzywierających patelni.Zobacz wszystkie patelnie
DLACZEGO WARTO MIEĆ PATELNIĘ NIEPRZYWIERAJĄCĄ?Jeżeli nie lubisz szorować patelni przez wiele godzin po zakończeniu pracy, to patelnie nieprzywierające są niezbędne. Ponieważ żywność, tłuszcz i resztki nie mogą przyczepić się do powierzchni, patelnie są nadzwyczaj łatwe w czyszczeniu i oszczędzają czas podczas zmywania. Czas, który można wykorzystać na doskonalenie umiejętności kucharskich, poświęcić na naczynia lub po prostu szybciej skończyć pracę.Kolejną, często zapominaną, zaletą patelni nieprzywierających jest mniejsze zużycie oleju podczas smażenia mięsa, co oznacza znaczące obniżenie zawartości tłuszczu w daniach i zdrowsze przyrządzanie bez strat na smaku.
JAKIE SĄ RODZAJE PATELNI NIEPRZYWIERAJĄCYCH?Istnieją dwa główne rodzaje patelni nieprzywierających; te z syntetyczną powłoką np. PTFE (politetrafluoroetylen) lub PFOA (Kwas perfluorooktanowy), taką jak Teflon, lub sezonowane naczynia żeliwne.Powłoki syntetyczne są zazwyczaj używane na patelniach ze stali nierdzewnej lub aluminium, a żeliwo z kolei wymaga sezonowania. To oznacza, że naczynia wykorzystujące powłoki syntetyczne są zazwyczaj tańsze. Żeliwo jest znacznie wytrzymalsze, ale wymaga sezonowania zanim uzyska się warstwę nieprzywierającą.Więcej zalet i wad jest opisanych w tabeli poniżej:

 

Powłoki syntetyczne Sezonowane żeliwo
Zalety Wady Zalety Wady
Gotowe do natychmiastowego użytkowania Ulegają uszkodzeniu w temperaturze powyżej określonych temperatur (zazwyczaj około 240 °C) Warstwa nieprzywierająca jest dodawana przy każdym użytkowaniu patelni Perfekcyjne sezonowanie może wymagać czasu
Łatwe w czyszczeniu i utrzymaniu Nie mogą być używane z kwaśną żywnością Sezonowanie dodaje smaku; doskonałe dla steków Stosunkowo droższe
Stosunkowo niedrogie Można osiągać wyższe temperatury bez utraty warstwy nieprzywierającej Żeliwo dłużej się nagrzewa

 

Rodzaj patelni nieprzywierającej będzie zależeć od przyrządzanych produktów. Obsmażanie steków i piersi z kurczaka zazwyczaj będzie bardziej wydajne na żeliwie, a bezwysiłkowe smażenie jaj i warzyw na powłokach syntetycznych.Warto również zwrócić uwagę na uchwyt patelni, jeżeli będzie używana do pieczenia w piecu np. grubych kawałków dorsza czy halibuta. Plastikowe uchwyty się stopią, więc warto wybrać naczynia z metalowym uchwytem lub takie, które wytrzymują bardzo wysokie temperatury.
UTRZYMANIE PATELNI NIEPRZYWIERAJĄCYCHNieprzywierające patelnie, z powłoką wykonaną z Teflonu, są projektowane do użytkowania z niewielką ilością oleju lub bez; to oznacza, że ich czyszczenie jest nadzwyczaj proste. Jednakże zaleca się sezonowanie patelni po jej użyciu, podobnie jak przy żeliwie. Dodanie cienkiej warstwy sezonowania pomaga chronić patelnie i może wydłużyć żywotność powłoki, zapewniając przyrządzanie przepysznych dań po każdym użyciu.

 

Jak sezonować patelnie nieprzywierające?

 

Krok 1: Napełnić patelnię, nową czy starą, i umyć ciepłą wodą z octem i zagotować. Ta mieszanka pomoże unieść tłuszcze czy osady pozostawione po procesie produkcji lub użytkowaniu.Krok 2: Gdy tłuszcz będzie unosił się na powierzchni wody, opróżnić patelnię i pozwolić jej ostygnąć.Krok 3: Umyć patelnię używając ciepłej, namydlonej wody i wytrzeć nieścierną szmatką lub zmywakiem. Upewnić się, że patelnia została starannie opłukana i wysuszona.Krok 4: Wlać odrobinę oleju, od połowy do całej łyżeczki, na środek patelni. Użyć ręcznika papierowego i natrzeć całą powierzchnię użytkową. Taki zabieg utworzy warstwę, która zabezpieczy powłokę patelni podczas jej przechowywania.
PORADA: Po sezonowaniu, umieścić arkusz papieru do pieczenia pomiędzy patelniami. To zabezpieczy powierzchnie przed zadrapaniami.
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA - FAQ

 

Z czego są wykonane patelnie nieprzywierające?

 

Patelnie nieprzywierające są wykonane z wytrzymałych materiałów, takich jak aluminium czy stal nierdzewna, ale posiadają syntetyczną powłokę, np. PTFE lub PFOA. Uchwyty również często są wykonane z metalu i mogą posiadać gumową osłonę, która zapewnia lepszy chwyt.

 

Czy patelnie nieprzywierające można myć w zmywarkach?

 

Niektóre naczynia i patelnie nieprzywierające są dostosowane do zmywarek, ale zaleca się czyszczenie ręczne. Zmywarki wykorzystują wodę w bardzo wysokiej temperaturze, mocne detergenty i pozostawiają naczynia ociekające wodą po umyciu. To z czasem może doprowadzić do uszkodzenia powłoki nieprzywierającej, a także mieć wpływ na metal, powodując wykruszenia i rdzewienie. Zaleca się postępować zgodnie z opisem w powyższej sekcji - ‘Utrzymanie patelni nieprzywierających’ – w celu uzyskania najlepszych rezultatów.

 

Czy patelnie nieprzywierające są dostosowane do pieców?

 

Tak jak ze zmywarkami, część patelni nieprzywierających jest dostosowana do pieców. Jednakże zaleca się używanie patelni w temperaturze, która nie przekracza 230 °C, gdyż od tego punktu zaczyna się uszkadzać powłoka nieprzywierająca. Należy również zwrócić uwagę na materiał używanych patelni – gumowe czy plastikowe uchwyty mogą się stopić w piekarniku.

 

Czy patelni nieprzywierających można bezpiecznie używać?

 

Tak, patelnie i naczynia nieprzywierające są bezpieczne. Powłoka przywiera do patelni i działa jak bariera dla metalu, powodując, że zawartość może swobodnie się poruszać po naczyniu, gdyż nie łączy się z powierzchnią patelni. Jednakże, prawdą jest, że wysoka temperatura (powyżej 230 °C) uszkadza powłokę syntetyczną, co powoduje przywieranie i wydzielanie się dymu. Ważne jest, aby nie przekraczać tej temperatury, a jeżeli zostanie przekroczona, to należy wyrzucić patelnię.

 

Dlaczego moja patelnia nieprzywierająca przywiera?

 

Jest kilka powodów, dla których patelnia nieprzywierająca może przywierać. Pierwszą i najczęstszą przyczyną jest używanie metalowych przyborów. Metal jest bardzo ścierny względem powłoki syntetycznej, powodując zadrapania, które mogą doprowadzić do rozwarstwienia. Można tego uniknąć wykorzystując gumowe lub drewniane przybory podczas przyrządzania. Kolejnym powodem może być nieprawidłowe oczyszczenie z resztek żywności, które się nawarstwiły i zakryły powłokę nieprzywierającą. Zaleca się czyszczenie naczyń i patelni po każdym użyciu.Być może również, że patelnia była używana powyżej temperatury granicznej, co spowodowało uszkodzenie powłoki i przywieranie do powierzchni. Zobaczyć powyższe pytanie, aby uzyskać więcej informacji dlaczego tak się dzieje.

 

Dlaczego powinno się sezonować patelnię nieprzywierającą?

 

Sezonowanie naczyń nieprzywierających działa jako zabezpieczenie. Zapewnienie, że naczynia nieprzywierające są sezonowane po każdym użyciu pomaga chronić powłokę i materiał, wydłużając ich żywotność. Sezonowanie pomaga również polepszać właściwości nieprzywierające, co ułatwia przyrządzanie i czyszczenie po użyciu, a także oszczędza czas i pieniądze.

 

Jak działają patelnie nieprzywierające?

 

Zasada działania technologii nieprzywierającej została odkryta w latach 30-tych XX w. i była używana w niezliczonej ilości przedmiotów od tamtej pory. Powłoka nieprzywierająca to PTFE – Politetrafluoroetylen – syntetyczny (wykonany w laboratorium) polimer plastikowy wyróżniający się nadzwyczaj wysoką siłą kohezyjną i niezwykle niską siłą adhezyjną. Siły kohezyjne są odpowiedzialne za wzajemne przyciąganie cząsteczek – wystarczy wyobrazić sobie kroplę wody spływającą poziomo po szybie. Siły kohezyjne są odpowiedzialne za utrzymanie kształtu kropli. Siły adhezyjne są odpowiedzialne za przyleganie kropli wody do szyby. Ponieważ PTFE wyróżnia się wysokimi właściwościami kohezyjnymi i niskimi właściwościami adhezyjnymi, więc nic nie przywiera do powłoki; nie ma tarcia dla jakichkolwiek, innych cząsteczek, do których mogły by przywrzeć. To sprawia, że żywność i płyny bez problemu są usuwane z powierzchni, bez przywierania.

 

Komentarze

Bądź pierwszym który skomentuje...

Zostaw komentarz
* Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.