Shop2market Order Tag

Witamy serdecznie! Zaloguj się lub Załóż konto

XXLgastro[email protected]
XXLgastro (22) 247 85 85pon. - pt. 08:00 – 17:00
Nie znaleziono żadnych produktów...
Dostawa od
24 godzin
XXL
Asortyment
Wygodne
zakupy online
100%
Najniższa cena
XXL
Gwarancja
Bezpłatne
Doradztwo
Bezpieczna
płatność

Kodowane kolorami deski do krojenia. Dlaczego z nich korzystamy?

 • Wysłany
 • 0
Kodowane kolorami deski do krojenia. Dlaczego z nich korzystamy?

KODOWANE KOLORAMI DESKI DO KROJENIADeski do krojenia są niezbędnym wyposażeniem kuchennym dla każdego kucharza. Niezależnie czy gotujesz profesjonalnie, czy tylko w domu dla rodziny i znajomych, wybór odpowiedniej deski, przy tak szerokim zakresie materiałów, jest ważną decyzją. Na szczęście są deski kodowane kolorami, które sprawią, że wszystko będzie proste. To prawda, że nie w każdym domu potrzebny jest cały zestaw, ale zaleca się mieć co najmniej dwie deski, jedną do produktów surowych, a drugą do przyrządzonych, aby zmniejszyć ryzyko zakażeń krzyżowych. Oczywiście w każdej profesjonalnej kuchni powinien znajdować się co najmniej jeden kompletny zestaw.

 

Zobacz wszystkie deski do krojenia

 

 

PRZEWODNIK PO ZESTAWACH KODOWANYCH KOLORAMIW profesjonalnej kuchni, zestawy kodowanych kolorami desek do krojenia są używane, aby pomóc personelowi szybko zidentyfikować, która deska powinna zostać użyta do danej grupy produktów spożywczych. Zalecane wykorzystanie kolorów:

 

Których desek używać do jakiej grupy produktów?

 

 

 • Białe deski do krojenia - pieczywo i nabiał

 • Żółte deski do krojenia - przyrządzone mięso

 • Brązowe deski do krojenia - warzywa korzeniowe

 • Czerwone deski do krojenia - surowe mięso

 • Niebieskie deski do krojenia - surowa ryba

 • Zielone deski do krojenia - sałaty, owoce i świeże warzywa

 

Używanie wyposażenia kodowanego kolorami jest szeroko stosowane w profesjonalnych kuchniach i dotyczy również np. noży czy przyborów do sprzątania. Kolory są używane umownie i nie są regulowane prawnie. Dostępne są również tabliczki dla szybkiego poinformowania personelu i pomocy w doborze odpowiedniego koloru do danego zadania. Tabliczki są bardzo przejrzyste i łatwe do odczytania.
Powszechnym mitem jest stwierdzenie, że plastikowe deski do krojenia są bardziej higieniczne od tych wykonanych z drewna, szkła, granitu, marmuru, bambusa czy materiałów kompozytowych. W rzeczywistości, każdy rodzaj może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, jeżeli nie będzie odpowiednio czyszczony. Zalecane procesy mycia i suszenia są jedynym sposobem, aby zapewnić bezpieczeństwo przed zakażeniami krzyżowymi.

 

 

ZAPOBIEGANIE REAKCJOM ALERGICZNYM W TWOJEJ KUCHNIJak zauważyło wielu profesjonalistów cateringowych, wymagania dietetyczne osób stają się coraz bardziej skomplikowane. Diety bez gluten stają się coraz bardziej popularne, a świadomość o celiakii jest większa. Jednocześnie wzrasta liczba alergii pokarmowych, np. w Wielkiej Brytanii liczba osób zgłaszających się do szpitali z alergiami pokarmowymi wzrosła o ponad 500% od 1990 roku.
To oznacza, że coraz większa liczba klientów musi dokładnie wiedzieć z czym w kontakcie mogła być żywność. Jeżeli nie otrzymają takiej informacji, to pójdą gdzie indziej! Kodowanie kolorami w kuchni gwarantuje Tobie i klientowi, że jego alergia lub inne wymagania dietetyczne będą bezpiecznie uwzględnione.
W związku z tym, że w miarę jak wymagania dietetyczne stają się coraz bardziej skomplikowane, wydajniejsze ich zaspokajanie będzie coraz ważniejszym (i opłacalnym) problemem. To zostało odzwierciedlone w nowych, fioletowych deskach do krojenia, które zostały specjalnie opracowane do składników “bez”, takich jak produkty bez gluten i podkreśla znaczenie ustalonych systemów kodowania kolorami.

 

 

DESKI DO KROJENIA Z TWORZYWADo wytwarzania plastikowych desek do krojenia wykorzystywane są głównie dwa materiały:

 

 • Polietylen wysokiej gęstości (HDPE) – deski z tego materiału są najczęściej używane w profesjonalnych kuchniach, ze względu na swoją wytrzymałość. Forma wysokiej gęstości tworzy deskę, która jest odporna na zadrapania od noży i odkształcenia. Deski Hygiplas są dostępne w 2 grubościach: 12 mm i 25 mm, więc świetnie się sprawdzą do ciągłego użytkowania w restauracjach, kawiarniach i innych komercyjnych kuchniach.

 • Polietylen niskiej gęstości (LDPE) – deski z tego lekkiego plastiku są zaprojektowane do częstej wymiany, pomagając w zapobiegnięciu zakażeń żywnościowych. Deski mogą odkształcić się i wygiąć pod wpływem wysokiej temperatury.Plastikowa deska do krojenia powinna zostać wymieniona, gdy powierzchnia jest głęboko ponacinana. Głównym powodem jest fakt, że w takich nacięciach mogą rozwijać się bakterie, które po przeniesieniu na żywność mogą spowodować poważny uszczerbek na zdrowiu. Nawet po starannym umyciu, bakterie mogą pozostać w żłobieniach, więc nie ma pewności, że deska jest gotowa do ponownego przygotowywania żywności.
Plastikowe i akrylowe deski do krojenia są nieporowate i łatwiejsze w czyszczeniu niż deski drewniane. Jednakże mogą się odkształcić, jeżeli zostaną w zmywarce podczas cyklu suszenia. To może stworzyć nierówną powierzchnię do krojenia i stwarzać ryzyko skaleczeń. W celu uniknięcia odkształcenia, plastikową deskę należy wyjąć po cyklu mycia i pozwolić na normalne wyschnięcie. Odkształcona deska do krojenia musi zostać wymieniona, gdyż używanie noża na nierównej powierzchni stwarza ryzyko poślizgnięcia i odniesienia poważnych ran.

 

 

DREWNIANE DESKI DO KROJENIADrewniane deski do krojenia są bardziej odporne na bakterie niż plastikowe odpowiedniki. Jednakże laminowane deski drewniane nie są zazwyczaj dostosowane do mycia w zmywarkach, więc trudniej jest je starannie wyczyścić. Mimo tego, że drewno również może zostać ponacinane, to dodatkowo może pękać, a w szczelinach mogą osadzać się bakterie. Dlatego też, drewniane deski powinno się wymieniać gdy zaczną pojawiać się pęknięcia, żłobienia lub zaczną się rozwarstwiać. Drewnianych desek nie należy zanurzać w wodzie, ponieważ łatwo pochłaniają płyn, co powoduje odkształcenia i pęknięcia po wyschnięciu.Jak zabezpieczyć drewniane deski do krojenia?Drewniane deski powinny być zabezpieczane, co pozwoli zapobiec ich wysychaniu i powstawaniu pęknięć. Do tego celu zaleca się używanie oleju mineralnego, gdyż olej roślinny z czasem zjełczeje. Podczas nakładania oleju, wcierać w powierzchnię, dopóki nie przestanie absorbować oleju. Następnie nadmiar można zetrzeć papierowym ręcznikiem. Zabezpieczanie uszczelni wszelkie szpary i pomoże chronić przed wilgocią. Ten proces pozwoli odnowić starą deskę; być może tą, która była przekazywana z pokolenia na pokolenie i wymaga odrobinę uwagi. Dla najlepszych rezultatów, przeprowadzać proces raz w miesiącu, aby zachować deskę w dobrym stanie i przedłużyć jej żywotność.
Drewno jest również najprzyjaźniejszym materiałem dla krawędzi tnących noży, ponieważ jest produktem naturalnym, który nie tępi ostrza tak szybko, jak inne materiały. W celu wyczyszczenia deski, umyć namydloną wodą i użyć spreju dezynfekującego. Ciężkie zabrudzenia i nacięcia można usunąć stalową skrobaczką. Suszenie powietrzem jest najbardziej wydajnym sposobem zapewnienia, że deska jest czysta, sucha i gotowa do użycia. Deski wykonane z twardego drewna z wąskim usłojeniem są bardziej wytrzymałe i gwarantują większą odporność na głębokie nacięcia.

 

 

POWIĄZANE RYZYKADeski do krojenia to typowe miejsce rozwoju szkodliwych bakterii i wymagają częstszej wymiany niż to może się wydawać. Wszystko co wchodzi w kontakt z żywnością może doprowadzić do rozniesienia zarazków, które są najczęstszą przyczyną zatruć pokarmowych. Badanie przeprowadzone przez Global Hygiene Council (Światową Radę Higieny) wykazało, że prawie połowa przedmiotów dotykanych w domu jest skażona szkodliwymi bakteriami, w tym pałeczką okrężnicy. Ze wszystkich domowych przedmiotów, deska do krojenia zawiera najwięcej bakterii z dwóch głównych powodów:

 

 • Często jest źle czyszczona

 • Nie jest regularnie wymienianaPałeczka okrężnicy powszechnie występuje w surowym mięsie, drobiu, rybach i niemytych owocach i warzywach. Szkodliwe bakterie łatwo się rozprzestrzeniają poprzez deski do krojenia, ponieważ nie są one starannie dezynfekowane. Potencjalne ryzyko jest wysokie, gdyż jedna bakteria, w ciągu godzin, może zmienić się w miliony. Deski kodowane kolorami to najprostszy I najbardziej wydajny sposób zwalczania szkodliwych bakterii i utrzymania zdrowej kuchni.

 

 

PODPOWIEDZI I PORADY

 

 • Żadnego rodzaju desek nie należy wycierać materiałowymi ścierkami, gdyż można w ten sposób łatwo przenieść bakterie, a także zostawić na ich powierzchni strzępki materiału. Najlepszy sposobem osuszenia desek jest pozostawienie ich do naturalnego wyschnięcia, ale jeżeli czas jest istotnym czynnikiem ,to można użyć papierowych ręczników.

  1. Podłożyć zwilżoną ścierkę lub ręcznik pod deskę, aby zwiększyć przyczepność.

  2. Zabezpieczyć deskę przy pomocy kitu lub innej masy plastycznej.

  3. Umieścić gumową podkładkę pod deską. Unieruchomi deskę i jest łatwa w czyszczeniu.
   W zależności od powierzchni do przyrządzania żywności, cieńsze deski mogą się czasami przesuwać – oczywiste niebezpieczeństwo podczas używania noża. Ryzyko można zmniejszyć używając jednej z poniższych metod:
 • Bakterie rozwijają się w wilgoci. Pionowe przechowywanie desek do krojenia w stojakach na deski pozwala na dobry przepływ powietrza i zapewnia, że są bezpiecznie czyste, suche i gotowe do użycia.

 

Komentarze

Bądź pierwszym który skomentuje...

Zostaw komentarz
* Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.