Shop2market Order Tag

Witamy serdecznie! Zaloguj się lub Załóż konto

XXLgastro[email protected]
XXLgastro (22) 247 85 85pon. - pt. 08:00 – 17:00
Nie znaleziono żadnych produktów...
Dostawa od
24 godzin
XXL
Asortyment
Wygodne
zakupy online
100%
Najniższa cena
XXL
Gwarancja
Bezpłatne
Doradztwo
Bezpieczna
płatność

Ogródek restauracyjny

  • Wysłany
  • Opublikowany w poradnik
  • 0
Ogródek restauracyjny

Ogródek piwny w restauracjiOgródki piwne są świetnym rozwiązaniem w sezonie letnim, gdy posiłek czy drink na świeżym powietrzu jest dużo atrakcyjniejszą opcją niż wewnątrz pomieszczenia. Decydując się na założenie ogródka musisz wiedzieć o formalnościach z tym związanych.
W poniższym artykule chcemy omówić ogródek, który jest dodatkiem do standardowej oferty lokalu, a nie główną działalnością, więc zakładamy, że posiadasz już działalność gospodarczą, bez której ani rusz. Dodatkowo, musisz mieć koncesję na sprzedawanie alkoholu. Spełniasz oba punkty? To ruszamy dalej!
Po pierwsze miejsce.Jeżeli masz sporą przestrzeń (to jest posiadasz kawałek ziemi wokół lokalu, który prawnie jest Twój/dzierżawisz/wynajmujesz) możesz bez żadnych przeszkód serwować alkohol na świeżym powietrzu. Oczywiście nadal obowiązuje Cię wymóg posiadania koncesji na sprzedaż napojów nisko lub wysokoalkoholowych.Sytuacja jest troszkę bardziej skomplikowana, gdy nie masz żadnego terenu przylegającego do Twojej restauracji i jesteś zmuszony wystawić ogródek na chodniku, który należy do przestrzeni publicznej.

Kroki założenia ogródka:- Wniosek o wydanie zezwolenia na zajęcie pasa ruchu drogowego. Wniosek ten zanosisz do Urzędu Miasta, do odpowiedniego wydziału bądź jednostki. Prawidłowo wypełniony wniosek zawiera oznaczenie podmiotu występującego (czyli imię i nazwisko lub nazwę, adres albo siedzibę właściciela), cel zajęcia pasa ruchu, lokalizację i powierzchnię oraz planowany okres zajęcia pasa ruchu. Pamiętaj, że ogródek restauracyjny nie może zajmować całości chodnika. Dla pieszych musi zostać wolna przestrzeń chodnika o szerokości 1,5 m.


Do wskazanego wniosku wymaga się kilku załączników:- Po pierwsze szkic sytuacyjny/szczegółowy plan sytuacyjny. Jest to rysunek, na którym określasz rozmiar ogródka, jego granice, powierzchnię i dobrze jest to wszystko nanieść na mapkę danego miejsca. Musi być w odpowiedniej skali, np. 1:500, czy 1:1.000. Jest to nic innego jak aktualny podkład geodezyjny gdzie naniesione są granice i wymiary Twojego planowanego ogródka. Mapy powinny być sprzedawane w lokalnym Wydziale Geodezji Urzędu Miasta.- Jeśli Twój ogródek wpływa na ruch drogowy lub ogranicza widoczność na drodze albo powoduje wprowadzenie zmian w istniejącej organizacji ruchu pojazdów lub pieszych musisz przedłożyć zatwierdzony projekt organizacji ruchu. Zatwierdzi Ci go Starosta lub Prezydent Miasta (miasto na prawach powiatu).- Jeżeli ktoś załatwia za Ciebie formalności, musisz złożyć również pełnomocnictwo. Należy wtedy uiścić opłatę skarbową od pełnomocnictwa – ok. 17 zł.

Ile to wszystko kosztuje?Opłatę za zajęcie pasa ruchu pod ogródek ustala się jako iloczyn liczby metrów kwadratowych zajętej powierzchni pasa drogowego, stawki opłaty za zajęcie 1 m2 pasa drogowego (max 10 zł za dzień) i liczby dni zajmowania pasa drogowego. Stawki opłaty ustalane są przez Radę Gminy lub Miasta w drodze uchwały.

Oczywiście w każdym mieście wymagane załączniki do wniosku mogą się różnić, np. być może będziesz musiał dostarczyć umowę najmu lub akt notarialny, zezwolenie na sprzedaż, projekt aranżacji ogródka czy opinię Sanepidu. Warto się tego dowiedzieć wcześniej, aby nie biegać kilka razy do Urzędu. Chyba, że lubisz takie bieganie, to inna sprawa ;)

Jeżeli nie uzyskasz zezwolenia na ogródek nie martw się – możesz się odwołać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

Jak urządzić ogródek?Decydując się na ogródek zadbaj by wyglądał on bardziej niż zachęcająco – będzie Twoją wizytówką. Musi pasować do klimatu jaki panuje we wnętrzu lokalu, więc pomyśl o podobnych akcentach dekoracyjnych. Pogoda w Polsce bywa kapryśna więc po pierwsze powinieneś wyposażyć się w eleganckie parasole. Możesz zamówić z logiem swojej restauracji lub proste, jednokolorowe. Wystrzegaj się natomiast parasoli z logiem piw czy napojów gazowanych – są one dużo tańsze (a nawet i darmowe), ale ich wygląd pozostawia wiele do życzenia i Goście mogą pomyśleć, że jesteś skąpy.

Zadbaj również o odpowiednią temperaturę – w zimne dni ogrzewaj gości lampami gazowymi i udostępniaj miłe w dotyku kocyki, a gdy jest gorąco, rześką atmosferę zapewnią zamgławiacze.

Meble - nie trzeba chyba nikogo przekonywać jak ważne są wygodne i ładne meble. Dokup miękkie poduszki, które sprawią, że Goście nie będą chcieli Cię opuścić, a stoły ozdób miłymi dla oka nakryciami.Wiesz pewnie jak wiele zmienić może odpowiednie oświetlenie – ciepłe światło lampek nastolnych i świeczek zapewni niepowtarzalny i intymny klimat, a delikatna muzyka w tle sprawi, że Goście poczują się jak w ekskluzywnej restauracji nad Adriatykiem. Atmosferę poprawią również rośliny, które powinny znaleźć się w każdym ogródku.Letnie menu w ogródkuOgródek to podkreślenie, że nadszedł ciepły sezon, więc dobrym pomysłem jest też wprowadzenie sezonowego menu, specjalnie dla Gości, którzy preferują przebywanie na świeżym powietrzu.

Wielu Twoich najmłodszych Klientów na pewno ucieszy się z pysznych lodów, które możesz oferować w swoim ogródku ( ci starsi również będą z nich zadowoleni!) Nie wahaj się i wprowadź lody do swojego letniego menu. Oprócz lodów pomyśl nad chłodnymi napojami czy granitą na upalne dni.Dodatkowo, zastanów się nad propozycją letnich wersji popularnych potraw – gdy jest gorąco, zazwyczaj wolimy jeść bardziej ‘light’.

Komentarze

Bądź pierwszym który skomentuje...

Zostaw komentarz
* Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
* Wymagane pola